Omezení generálů v EDH
Generál je ve formátu EDH základním kamenem balíku – často určuje celou jeho strategii, kde využívá základního pravidla EDH, že generál je téměř kdykoliv k dispozici a lze jej hrát opakovaně. To vytváří prostor pro situace, proti kterým je téměř nemožné se konzistentně bránit, ovšem je relativně snadné je navodit, což poskytuje výraznou výhodu majitelům některých konkrétních generálů. Oficiálně jsou zakázáni tito generálové:
- Braids, Cabal Minion
- Erayo, Soratami Ascendant
- Rofellos, Llanowar Emissary
- Oloro, Ageless Ascetic – zakázán pouze pro duely
- Derevi, Empyrial Tactician – zakázán pouze pro duely
- Zur the Enchanter – zakázán pouze pro duely
- Edric, Spymaster of Trest – zakázán pouze pro duely
Kromě oficiálně zakázaných generálů ještě existuje seznam sledovaných generálů, kteří jsou podle zkušeností hráčů příliš silní ve srovnání s většinou ostatních. To ubližuje zábavnosti celého EDH, který není primárně zamýšlen jako regulérní turnajový formát. Typický problém je ten, že někteří generálové umí konzistentně generovat příliš rychle příliš velkou karetní výhodu, příliš mnoho many nebo umí každé kolo hledat v knihovně konkrétní potřebnou kartu v reakci na aktuální herní situaci. Zatímco autor balíku jej může postavit tak, aby takovou výhodu získal co nejrychleji a nejspolehlivěji, jeho oponent je obvykle odkázán na náhodu, aby se dokázal s nastalou situací vypořádat.
Výsledkem je, že pokud hrají hráči duel ve dvou, obvykle vyhraje ten s komparativní výhodou, což způsobí, že po čase s ním nikdo z jeho okolí nebude chtít hrát. Naopak při hře více hráčů se často stane, že se více hráčů zaměří právě na toho s příliš silným generálem, takže jeho samotného brzy přestane tato varianta hry bavit. Tímto způsobem se může příliš silný generál dostat do izolace, zejména v prostředí, kde ostatní chtějí hrát jiné generály. V seznamu níže jsou uvedeni generálové z této kategorie, tučným písmem jsou vyznačeni mimořádně populární z nich.