Reportáž z EDH turnaje 27.3. 2011

Články o EDH, zprávy a diskuze o úspěších a neúspěších při hraní EDH a reportáže z turnajů

Reportáž z EDH turnaje 27.3. 2011

Příspěvekod Charmer » 04 dub 2011, 15:01

It's not getting what you want, it's wanting what you've got.
Uživatelský avatar
Charmer
Site Admin
 
Příspěvky: 80
Registrován: 21 bře 2010, 21:50

Re: Reportáž z EDH turnaje 27.3. 2011

Příspěvekod jalu » 04 dub 2011, 23:12

Pár poznámek ke kombo zákazům z článku...

1. zakázat Hermit Druida je IMHO o ničem, pokud se nepletu, tak primárně potvory chodily do hrobu přes Buried Alive, následované nějakou reanimací.

2. úplně mi uniká co se míní pod "omezením nekonečných komb na jedno použití v jednom kole" duelu...

3. "přiblížit banlist duelů EDH k banlistu Legacy a zbavit se všech karet, o kterých se již dlouho ví, že nemají se zaměřením EDH mnoho společného" ... dobrá, ptám se tedy co je vlastně zaměření EDH? Vzít si z domu pytlík sračiček a být na turnaji ochráněn před silnými kartami, abych si dobře zahrál? Tak nevím nevím, k Magicu jsem se po přestávce vrátil právě proto, že mě tenhle formát zaujal právě tím, že má blízko k Vintage a můžu si zase zahrát staré dobré kousky. Sterilní Legacy mě bavit nebude. Teď se uvažuje o zabanování Survivalu, příště půjde co? Jitte nebo Stoneforge Mystic, který ho může najít???

S Hanysovým deckem jsem prohrál a neměl jsem s tím nejmenší problém, v obou hrách kombo nakopával dost pozdě, ten 1st turn kill je čistě teoretický. Osobně bych si ještě někdy dal rád odvetu, kdy mi aspoň trošku budou chodit země.

Pokud někdo prohraje s TŘÍKARETNÍM kombem a má s tím problémy, měl by hledat chybu především ve svém sajdu (Faerie Macabre, Jester's Cap...) a nebo změnit strategii pro lepší matchup, jak to tak na jiných formátech bývá běžné.

Pokud má být smyslem EDH fun, tak bych spíše chápal meditace nad land-destrukcí... Přátelé, dát v jednom útoku haste Skithiryxem devět poisonů (via Nightmare Lash) a prohrát na následující Devastating Dreamsy za šest, tak osobně tomuto já říkám NOT FUN !!! NOT FUN !!! NOT FUN !!!

A jinak... lokální modifikace pravidel se mi nelíbí a vyhrožování typu "vyhrál jsi dva turnaje, budeme s tím muset něco udělat" už vůbec ne. Proč prostě nepřevzít oficiální pravidla z http://mtgcommander.net/rules.php a nedělat žádné lokální úpravy? Třeba jsem v menšině, ale mně osobně tyto úpravy nesedí, je v tom pak chaos, kdy můžu hrát Sol Ring a kdy ne.

Už s výroky po předešlém multiplayeru typu "Uril je moc silný, uvidíme co příště, pokud zase vyhraje, zabanujeme ho" jsem měl problémy, i když jsem jej nehrál. Tento přístup není IMHO ani demokratický, ani společenský (nemá to náhodou být další atribut EDH??). To aby se jeden opravdu bál postavit silný deck, který nedejbože vyhraje. No snad zdravý rozum zvítězí a i old school fandové Highlanderu Typu 1 si i nadále přijdou v EDH na své.
jalu
 
Příspěvky: 23
Registrován: 04 dub 2011, 21:40

Re: Reportáž z EDH turnaje 27.3. 2011

Příspěvekod Kacer-Donald » 05 dub 2011, 10:35

Co se týče banování karet: je potřeba brát v úvahu rozdíl 1v1 a multiplayer. Když jeden ze 4 hráčů vyloží v prvním kole mana crypt a sol ring, ostatní se s tím nějak poperou. Ale v 1v1 to moc dobře nejde . . . Já osobně jsem pro převzetí pravidel pro multiplayer z http://mtgcommander.net/rules.php a pro variantu 1v1 si vzít inspiraci z http://forums.mtgsalvation.com/showthread.php?t=233155 Sol ring, mana crypt a crucible of worlds už zakázané jsou, kdybychom přidali limit 30ti životů, bude to ideál. Pro vyváženost 1v1 je důležité, aby měly aggro, controll a combo decky stejné podmínky. Ve hře na 40 životů se nám kombo směje do ksichtu . . .
Kacer-Donald
 
Příspěvky: 29
Registrován: 05 dub 2011, 10:09

Re: Reportáž z EDH turnaje 27.3. 2011

Příspěvekod Kacer-Donald » 05 dub 2011, 10:49

Ad Land destrukce: co je na ní tak silného? Stačí zahrát rampant growth/cultivate a problém je vyřešen. Aspoň si budou muset espery dávat bacha na manu. Stejnak se jich tady umístilo až moc ... Proti takovému balíku většinou stačí procpat jednu lepší potvoru a je konec, landdestrukce ostatním zabíjením moc neoplývá.

2. Hanysovo kombo: Zajímalo by mě, jak jde rozjet v prvním nebo druhém kole. Na obranu stačí jakékoli instantní zabíjení na kiki-jiki nebo relic or progenitus/tormods crypt/ scrabbling claws. Nepřijde mi to zas tak silné, spíš tady hrál roli moment překvapení a Hanysovi zkušenosti . .. Banovat něco z toho je blbina

3. Už aby byl další turnaj !
Kacer-Donald
 
Příspěvky: 29
Registrován: 05 dub 2011, 10:09

Re: Reportáž z EDH turnaje 27.3. 2011

Příspěvekod zelenac » 05 dub 2011, 12:22

Ad banovani: zatim rozhodne ne. reci o banovani se vedou stale a vsude, k realizaci je to ale jeste pekny kousek cesty.
Obecne: format je zatim ve vyvoji. neco uz mame vychytane, neco je zatim v plenkach. lokalni modifikace jsou bohuzel nutnost. oficialni banlist VUBEC nepocita s turnaji. americane a judgeove hraji EDH jako casual. pokud prijde mezi ne nekdo jako hanys, nechaji se zabit kombem, podekuji za ukazku a bud si na dalsi hru vezme jiny balik, nebo jine oponenty. tzn vydrzte, chodte na turnaje, diskutujte a pomozte nam dostat se do stavu, kdy budou EDH turnaje fair a fun. pokud se ukaze, ze takoveho stavu nelze dosahnout, zvazim, jestli turnaje v EDH vubec poradat a nenechat EDH jak byl puvodne zamyslen - jako fun format do hospody..
zelenac
 
Příspěvky: 21
Registrován: 03 kvě 2010, 22:02

Re: Reportáž z EDH turnaje 27.3. 2011

Příspěvekod Charmer » 05 dub 2011, 12:24

jalu píše:Pár poznámek ke kombo zákazům z článku...

1. zakázat Hermit Druida je IMHO o ničem, pokud se nepletu, tak primárně potvory chodily do hrobu přes Buried Alive, následované nějakou reanimací.


Hermit druid je zakazany na legacy prave proto, ze je soucasti retardovanych komb. Pokud ho nekdo chce hrat i v EDH, pak to znamena, ze chce nejake takove kombo hrat, protoze jinak ta karta neni zrovna zajimava. Jeji jedine pouziti je tedy velmi uzke a pokud se zakaze, tak neutrpi nikdo krome kombobaliku, ktere chcou vyhravat ve 4.kole proti komukoliv.

To, ze ban druida by nevyresil zcela problem retardovanych komb a co je nebo neni primarni motor nejakeho komba je ve vztahu k druidovi samotnemu irelevantni. Nikdo se tu nesnazi zakazovat veci ve velkem, aby se pokryli vsechny potencialne retardovane varianty, ale snazime se reagovat na aktualni situaci. Kdyz to trochu prezenu, tak nejlepsi strategie na dalsi turnaj je postavit takove kombo, pokud se nestane nic.

2. úplně mi uniká co se míní pod "omezením nekonečných komb na jedno použití v jednom kole" duelu...


Pokud nekdo posklada kombo, ktere potencialne muze probehnout nekonecnekrat v jednom kole, pak muze probehnout jen jednou v jednom kole. Neni to muj vymysl, v highlanderu je to jedno z obecnych pravidel, ktere se obcas uz pouziva.

3. "přiblížit banlist duelů EDH k banlistu Legacy a zbavit se všech karet, o kterých se již dlouho ví, že nemají se zaměřením EDH mnoho společného" ... dobrá, ptám se tedy co je vlastně zaměření EDH? Vzít si z domu pytlík sračiček a být na turnaji ochráněn před silnými kartami, abych si dobře zahrál? Tak nevím nevím, k Magicu jsem se po přestávce vrátil právě proto, že mě tenhle formát zaujal právě tím, že má blízko k Vintage a můžu si zase zahrát staré dobré kousky. Sterilní Legacy mě bavit nebude. Teď se uvažuje o zabanování Survivalu, příště půjde co? Jitte nebo Stoneforge Mystic, který ho může najít???


Historicky bylo zamereni EDH poskytnout zabavne neturnajove prostredi pro lidi, kteri se oficialnich turnaju ucastnit nemohli. I pote, co se format rozsiril, filozofie zustava stejna. Dovol mi ocitovat nas web:

"Formát EDH je určen především ke hraní pro zábavu. Je založený na domluvě mezi hráči. Při hraní by nikdo neměl být výrazně zvýhodněn nebo znevýhodněn. "

Pokud si pletes EDH s Vintage, Legacy nazyvas "sterilnim" a delas dalekosahle zavery, ze se nekdo chysta banovat Jitte, pak je to podle me fakt velke nedorozumeni.


S Hanysovým deckem jsem prohrál a neměl jsem s tím nejmenší problém, v obou hrách kombo nakopával dost pozdě, ten 1st turn kill je čistě teoretický. Osobně bych si ještě někdy dal rád odvetu, kdy mi aspoň trošku budou chodit země.


Co ti brani?

Pokud někdo prohraje s TŘÍKARETNÍM kombem a má s tím problémy, měl by hledat chybu především ve svém sajdu (Faerie Macabre, Jester's Cap...) a nebo změnit strategii pro lepší matchup, jak to tak na jiných formátech bývá běžné.


Ja s timto celkem souhlasim, ale je VELKY rozdil, postavit si balik, ktery umi dat obcas dohromady trikaretni kombo a vyhrat a postavit si balik, jehoz jedinym cilem je dat dohromady takove kombo, vyhrat co nejrychleji bez ohledu na cokoliv.

Pokud má být smyslem EDH fun, tak bych spíše chápal meditace nad land-destrukcí... Přátelé, dát v jednom útoku haste Skithiryxem devět poisonů (via Nightmare Lash) a prohrát na následující Devastating Dreamsy za šest, tak osobně tomuto já říkám NOT FUN !!! NOT FUN !!! NOT FUN !!!


To, ze vidis problem v LD, ale nevidis ho v cistych kombech, je trochu zvlastni, protoze cilem obou techto strategii je, aby si souper nestihl zahrat pokud mozno nic. Kdyz se to pokusim zobecnit - "not fun" znamena strategii, ktera se primarne snazi zlikvidovat soupere driv, nez stihne vubec zacit svou hru.

Tedy strategie hrajici na jistotu. LD i ciste komba jsou priklady takovych strategii. Je mozne, ze existuji i dalsi. Napr. kdyz ti dobre dojdou karty a podari se ti ve spravny moment rozbit kombo, tak hrac komba si to typicky smota s tim, ze uz nemuze vyhrat a jde se na dalsi. Je toto zabavna hra - vyhrat instatne a nebo smotat instatne? Ja o tom pochybuju.

A jinak... lokální modifikace pravidel se mi nelíbí a vyhrožování typu "vyhrál jsi dva turnaje, budeme s tím muset něco udělat" už vůbec ne. Proč prostě nepřevzít oficiální pravidla z http://mtgcommander.net/rules.php a nedělat žádné lokální úpravy? Třeba jsem v menšině, ale mně osobně tyto úpravy nesedí, je v tom pak chaos, kdy můžu hrát Sol Ring a kdy ne.


Recma o vyhrozovani skutecne prenasis tuto debatu do agresivne ladene emocionalni roviny, ktera nas neposune nikam, pokud se tak budeme vyjadrovat vsichni.

Na nasem webu se snazime podporovat v EDH jak duely, tak multiplayer a je zcela bezne, a domnivame se, ze i nutne, mit trochu jina pravidla pro kazdou variantu. Lokalni nastaveni pravidel je naopak velmi zadouci, viz zamereni EDH diskutovane vyse. Sami Wizardi budou vydavat Commander jako svou oficialni podporu, ale, cituji, "Pokud jde o organizovanou podobu hraní, vše zůstává v rukou lokálních organizátorů, případně místních skupin hráčů."

na adrese http://www.dragonhighlander.cz/uvod piseme, kde cerpame pravidla a proc. Kazdopadne tvrdit, ze banovat Sol Ring na duely, A TO POUZE NA TURNAJICH, a nebanovat nikdy jindy, je chaos, je prinejmensim zvelicene.

Už s výroky po předešlém multiplayeru typu "Uril je moc silný, uvidíme co příště, pokud zase vyhraje, zabanujeme ho" jsem měl problémy, i když jsem jej nehrál. Tento přístup není IMHO ani demokratický, ani společenský (nemá to náhodou být další atribut EDH??). To aby se jeden opravdu bál postavit silný deck, který nedejbože vyhraje. No snad zdravý rozum zvítězí a i old school fandové Highlanderu Typu 1 si i nadále přijdou v EDH na své.


Tvoje parafraze o Urilovi je velmi zkreslena a naprosto neodpovida realite, precti si znovu, co jsme skutecne napsali. Krome toho z ni opet vyvozujes dalekosahle a neopodstatnene zavery.

Chtel bych znovu zopakovat, ze EDH je format predevsim neturnajovy a pokud chce nekdo hrat imby, tak at si je hraje, co hrdlo raci, kdyz si najde spoluhrace resp. protihrace. Za sebe si myslim, ze turnaje v EDH jsou v podstate pokusem, jak motivovat lidi, kteri nemaji karty/zajem/skill/cas nebo cokoliv jineho hrat oficialni turnaje, aby si staveli a ladili si casual baliky. Zatim se to docela dari a vetsina baliku na dosavadnich turnajich byla a je postavena v duchu EDH.

Pokud by situace zdegenerovala do stavu, kdy by evidentne nejsilnejsi strategie (tj. komba, hledaci generalove a mozna LD) prevazili proste proto, ze maji zrejmou komparativni vyhodu oproti jinym balikum, a mnohem snadneji vyhravaji, pak by to pravdepodobne znamenalo odliv hracu, kteri o takovyto styl hrani nemaji zajem.

Existuje dost moznosti, kde se vyradit se superdrahymi a supersilnymi kartami a komby na DCI turnajich. Smyslem EDH je nabidnout neco trochu jineho, protoze casual, ac se to nezda, ma vetsi zakladnu hracu, nez turnajova scena. Neni tedy prekvapeni (pro me), ze nejhlasitejsi namitky proti temer libovolnym navrhum upravovat pravidla, maji ti, kteri chteji, aby turnaje v EDH fungovali stejne jako turnaje DCI - tedy nehledet napravo nalevo a vyhrat jakymkoliv zpusobem.
It's not getting what you want, it's wanting what you've got.
Uživatelský avatar
Charmer
Site Admin
 
Příspěvky: 80
Registrován: 21 bře 2010, 21:50

Re: Reportáž z EDH turnaje 27.3. 2011

Příspěvekod Charmer » 05 dub 2011, 15:05

Kacer-Donald píše:Pro vyváženost 1v1 je důležité, aby měly aggro, controll a combo decky stejné podmínky. Ve hře na 40 životů se nám kombo směje do ksichtu . . .


Souhlas. Aggro ve stavajici podobe existuje jen v podobe ciste aggro generalu - Uril, Rafiq. Dokonce i Skithiryx je spis control. O 30 zivotech do duelu bych urcite uvazoval.

Ad Land destrukce: co je na ní tak silného? Stačí zahrát rampant growth/cultivate a problém je vyřešen. Aspoň si budou muset espery dávat bacha na manu. Stejnak se jich tady umístilo až moc ... Proti takovému balíku většinou stačí procpat jednu lepší potvoru a je konec, landdestrukce ostatním zabíjením moc neoplývá.


Tak to bohuzel neni. Vytunena LD umi nicit i manove artefakty a pretlacit i akceleraci ze zacatku hry. A to velmi konzistetne - v tu nedeli to bylo k videni. Rekl bych, ze to lidi snad primeje zkontrolovat si pocet manovych zdroju, ale i tak je to docela spatny matchup pro skoro kohokoliv. Pro me to podobne s kombem - kdyz mu to vyjde, tak nestihnes zareagovat a koncis. LD je to same, proste te casto nepusti do hry.

Reseni je myslim vetsi podpora aggra pro duely - tech 30 zivotu mi zni dobre.

2. Hanysovo kombo: Zajímalo by mě, jak jde rozjet v prvním nebo druhém kole. Na obranu stačí jakékoli instantní zabíjení na kiki-jiki nebo relic or progenitus/tormods crypt/ scrabbling claws. Nepřijde mi to zas tak silné, spíš tady hrál roli moment překvapení a Hanysovi zkušenosti . .. Banovat něco z toho je blbina


To jiste staci, ale musis si to v kominu o 100 kartach liznout - kombo balik ma vyhodu, ze vi od zacatku velmi presne, co chce udelat, aby se souper ani nedostal do hry. A krome toho - ten balik de facto ani neni EDH, ale spis Vintage na 100 karet, generala vubec na nic nepotrebuje. Ale to jen na okraj.
It's not getting what you want, it's wanting what you've got.
Uživatelský avatar
Charmer
Site Admin
 
Příspěvky: 80
Registrován: 21 bře 2010, 21:50

Re: Reportáž z EDH turnaje 27.3. 2011

Příspěvekod Kacer-Donald » 05 dub 2011, 15:10

"Pokud by situace zdegenerovala do stavu, kdy by evidentne nejsilnejsi strategie (tj. komba, hledaci generalove a mozna LD) prevazili proste proto, ze maji zrejmou komparativni vyhodu oproti jinym balikum, a mnohem snadneji vyhravaji, pak by to pravdepodobne znamenalo odliv hracu, kteri o takovyto styl hrani nemaji zajem. "


Co takhle zkusit french banlist a pravidla ??? Ti podle nich hrajou EDH od roku 2009 a funguje jim to skvěle. (jen pro duely) Hlavně těch 30 životů kombům moc neprospívá

Situace zdegeneruje jen když s tím nebudete nic dělat. . .

Fun hraní a turnaje: NIKDO nebude na turnaji hrát stejný balík, který by si vzal do hospody . . . Turnaje jsou zkrátka turnaje a je třeba mít trochu ostřejší lokty . . . Ono taky neškodí, dát si do sajdu pár odpovědí na profláknutý komba.
Kacer-Donald
 
Příspěvky: 29
Registrován: 05 dub 2011, 10:09

Re: Reportáž z EDH turnaje 27.3. 2011

Příspěvekod Charmer » 05 dub 2011, 15:24

Co takhle zkusit french banlist a pravidla ??? Ti podle nich hrajou EDH od roku 2009 a funguje jim to skvěle. (jen pro duely) Hlavně těch 30 životů kombům moc neprospívá


Ale my jsme preci pro duely prevzali cast banlistu od Francouzu, viz http://www.dragonhighlander.cz/uvod
Soucasne jsme ale redigovali nektere jejich napady a nebereme vsechno i s chlupama. K cizim pravidlum prihlizime, ale jinak hrajeme a testujeme samostatne.
Poptavka po 30 zivotech na duely vyvstala az ted a ja doufam, ze uspesne probubla diskuzi, aby na pristich duelech uz mohla byt

Situace zdegeneruje jen když s tím nebudete nic dělat. . .


Ale jak muzes videt i v tomto vlaknu, nekteri se zmenam brani dost sverepe...

Ja osobne vidim degeneraci v "not-fun" strategiich, jak jsem psal vyse:

    * cista komba
    * hledaci generalove
    * mozna, teoreticky take agresivni LD

Fun hraní a turnaje: NIKDO nebude na turnaji hrát stejný balík, který by si vzal do hospody . . . Turnaje jsou zkrátka turnaje a je třeba mít trochu ostřejší lokty . . . Ono taky neškodí, dát si do sajdu pár odpovědí na profláknutý komba.


To neni pravda, obchazel jsem stoly a mam jakesi povedomi, co kdo hraje, a nejmin polovina lidi (a ne vzdy ti, kteri se umistili az v druhe pulce) si 27.3. vzalo balik, se kterym jinak bezne hraje v hospode. Sideboard urcite pomaha, ale EDH je vysoky komin a neni zadna zaruka (resp., casto je mala sance), ze se cokoliv nasajdovaneho dostavi.
    It's not getting what you want, it's wanting what you've got.
    Uživatelský avatar
    Charmer
    Site Admin
     
    Příspěvky: 80
    Registrován: 21 bře 2010, 21:50

    Re: Reportáž z EDH turnaje 27.3. 2011

    Příspěvekod Charmer » 05 dub 2011, 15:59

    Jo a jeste jedna vec, na kterou jsem v reportu zapomnel: Life from the Loam. Ve spojeni se Strip Minem je stejne, ne-li vice dementni jako Crucible + Strip Mine. A to ani clovek nemusi hrat LD...
    It's not getting what you want, it's wanting what you've got.
    Uživatelský avatar
    Charmer
    Site Admin
     
    Příspěvky: 80
    Registrován: 21 bře 2010, 21:50

    Další

    Zpět na Články a reportáže

    Kdo je online

    Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 3 návštevníků

    cron